האם התפנית ביחסי ישראל סעודיה קרובה? אם לשפוט לפי הרשתות החברתיות, יכול מאוד להיות שהעוינות ארוכת השנים בדרך לסיומה.

האשטאג חדש, #سعوديين_مع_التطبيع, (#סעודים_בעד_נורמליזציה) הפך בימים האחרונים לאחד הנושאים המדוברים והפופולאריים ביותר ברשת (לפי טוויטר, הוא דורג במקום שלישי בנושאים הטרנדיים ביותר בסעודיה).

ההאשטאג החל כיוזמה של סעודים, שקוראים לכינון יחסים עם ישראל, בין אם כלכליים או דיפלומטיים, ומצביעים על היתרונות הרבים שסעודיה יכולה להפיק מכך.

בין הסעודים שצייצו, היו שאמרו שאין שום דבר פסול בשלום עם ישראל, אם הוא ייטיב עם האזור כולו. אחרים אמרו כי היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב הם כבר צעד משמעותי לעבר היחסים עם ישראל, שמתקיימים בין כה וכה בתיווך האמריקאים ובערוצים סודיים נוספים, ועל כן אין טעם להמשיך להסתיר אותם.

"אין כל בושה בשלום, הידברות והסכם"

"אין כל בושה בשלום, הידברות והסכם"

גולשים אחרים הצביעו על כך שהדבר היחיד שעומד בין ישראל לסעודיה הוא העם הפלסטיני, וטענו שלפלסטינים יש איבה גלויה כלפי הסעודים, ולכן על הסעודים להפסיק להתחשב בהם. (גולש אחד אף הביא צילומי מסך של תגובות נאצה מצד פלסטינים בתגובה למינוי יורש העצר החדש, וכן תגובות של פלסטינים שהביעו שמחה לאחר מות המלך עבדאללה).

"תגובות הפלסטינים למלך סלמאן ולסעודיה... אלה מי שתמכנו בהם והם הפכו את הבעיה שלהם לבעיה שלנו"

"תגובות הפלסטינים למלך סלמאן ולסעודיה... אלה מי שתמכנו בהם והם הפכו את הבעיה שלהם לבעיה שלנו"

עוד נטען כי בשל הנתק, שנובע מההתחשבות בפלסטינים, מוסלמים רבים מכל העולם מנועים מתפילה במסגד אלאקצא, ואילו נורמליזציה עם ישראל תאפשר להם לבקר בו.

"דורות של מתפללים הורחקו ממסגד אלאקצא בגלל הבעיה הפלסטינית"

"דורות של מתפללים הורחקו ממסגד אלאקצא בגלל הבעיה הפלסטינית"

הנושא עלה לדיון בתקופה מעניינת, זמן קצר לאחר ניתוק היחסים בין סעודיה וקטר, ולאחר מינויו של מחמד בן סלמאן (בנו של המלך ושר הביטחון הסעודי) ליורש העצר. בן סלמאן הוא בין המובילים של הברית הסונית האנטי-איראנית, ואחראי בין היתר להתקרבות האחרונה בין סעודיה לארה"ב, ולעסקת הנשק הגדולה שנחתמה בעת ביקורו של טראמפ בממלכה הסעודית.

יצוין שבתקופה האחרונה חלה התחממות מסוימת בפועל ביחסים שבין ישראל וסעודיה; לאחר המשבר עם קטר, לראשונה התראיין איש תקשורת סעודי בערוץ טלוויזיה ישראלי (אצל אהוד יערי, בחדשות 2), בפנים גלויות ובשמו המלא. ביקורו של הנשיא טראמפ הביא אתו תקדים נוסף בדמות טיסה ישירה מריאד לתל אביב, ובקרוב ייפתח קו ישיר שיפעל באופן סדיר ויאפשר למוסלמים פלסטינים לטוס מישראל לסעודיה כדי לקיים את החאג'. כמו כן, פורסמו דיווחים כי סעודיה שוקלת לפתוח את המרחב האווירי שלה לחברות תעופה ישראליות, אולם הדיווח טרם קיבל אישוש מגורמים רשמיים.

כך או כך, זו רוח התקופה שמאפשרת לסעודים רבים ברשת להפגין בפומבי את תמיכתם בנורמליזציה עם ישראל, בשמם המלא ובפנים גלויות. פעילים ישראלים בטוויטר דיווחו גם כי לאחרונה הם חשים פתיחות הולכת וגוברת מצד סעודים שלא מהססים לפנות אליהם, הן בערוצים פרטיים והן בפומביים.

עם זאת, כצפוי, ההאשטאג עורר התנגדות רחבה בעולם הערבי, ובייחוד בקרב הפלסטינים ותומכיהם. עד מהרה החלו גולשים ערבים, מרביתם אינם מסעודיה, להשתמש בהאשטאג באופן ציני, ולהוסיף אותו לציוצים המדווחים על הפצצות ישראל מעל עזה, או כאלה המספקים מידע על הכיבוש.